Previous Article Next Article Oliva nejen do Vaší kuchyně
Posted in Zboží

Oliva nejen do Vaší kuchyně

Oliva nejen do Vaší kuchyně Posted on 30.4.2023


Oliva pochází z Asie. Lidé ji pěstovali již šest tisíc let před naším letopočtem. V Evropě se ujala především v Řecku a v Římské říši. Jistě každý zná Homérovy Odyseu. Příběh o putujícím Odyseovi a jeho věrné Penelopé. V eposu je zachyceno, jak Penelopé lisuje z oliv vzácný olej.
olový olej


Olivy jsou velmi oblíbené nejen v řecké kuchyni. Máme rádi zelené olivy i ty černé. Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o dvě odrůdy, ale není tomu tak. Zelené, které se sklízejí na podzim jsou nezralou formou oliv černých, které se sklízejí začátkem prosince.


V naší lokalitě olivám ne každý holduje. Ale kdo si je oblíbil, miluje je celý život. 


Kromě plodů oliv se využívá v gastronomii také prvotřídní kvalitní za studena lisovaný extrapanenský olivový olej, který je oblíbený na přípravu salátů i teplých pokrmů.


 zelené olivy v růstu


Pomáhají v bojí proti stárnutí


Olivy ovšem nepatří jen do kuchyně. Už staří Řekové a později i Římané věděli, že se jedná o plody, které mají velmi pozitivní účinky na lidské tělo. Má totiž skvělé detoxikační účinky, což přispívá v boji proti stárnutí, proti srdečním chorobám. Zlepšuje trávení a chuť k jídlu. Je vhodné, když se stanou součástí pokrmu, protože pomáhají zvyšovat hladinu žaludečních šťáv urychlujících trávení.


Olivy mají významné využití například také v kosmetice. Olivový olej například pomáhá v léčbě kožních onemocnění. Pro své regenerační účinky se přidává do různých krémů, sprchových gelů, šampónů, krémů na nohy a podobně. I tom, jak zázračný vliv má olivový olej vliv na krásu věděli staří Řekové také své. Nechte se inspirovat jejich moudrostí.
zavařování oliv


Zvlášť ceněná je přírodní bio kosmetika, která kromě oleje využívá například oslího mléka. Ohrnujete nos. Tak možná byste měli vědět, že královna Kleopatra, nejkrásnější žena starověku, se koupala v oslím mléce. Tento druh kosmetiky je zvlášť vhodný pro citlivou a suchou pokožku.