Previous Article Next Article Naučte se zvládat pubertální nálady
Posted in Děti

Naučte se zvládat pubertální nálady

Naučte se zvládat pubertální nálady Posted on 30.4.2023

Malé dítě – malé starosti a velké dítě – starosti až do konce života. A vůbec ne malých rozměrů. Tak se to říká už od pradávna a doba, děti a rodiče, s tím můžou pouze souhlasit. Ne všechno se však s dobou změnilo, něco pořád zůstalo, a to období, které je pro rodiče tou největší zkouškou v životě, kterým je puberta jejich dětí.
dívka na kamanech

Nálady, které nikdy nepochopíte

Svým způsobem ani nemusíte. Na dospívání je zcela přirozené, že k němu patří i změny chování, které jsou pro rodiče často noční můrou. Nárůst hormonů, hledání samých sebe, zkoušení různých zákazů, co s nimi vlastně udělají. To vše k puberťákům tak nějak patří a místo toho, abyste se s nimi několik let hádali, jich můžete nechat pochopit, co od nich život chce a očekává.
Neznamená to ovšem, že byste měli přihlížet všemu, co vám nepřijde správné, ale k pubertě jednoduše patří. Snažte se jich však pochopit a myslet jako mladí lidé, co žijí v době plné nástrah.

Za velkými změnami nálad – vždy něco stojí

Jestli máte pocit, že vaše adolescentní dítě prudce změnilo chování a zdá se vám být pod tlakem, stresem, více nevrlé a agresivní, můžete si být jistí, že za tím bude něco více. Pozor si však dejte na to, abyste ho nevyplašili. Jste totiž poslední lidé na světě, komu by se vaše dítě v období puberty chtělo svěřit s jeho problémy, které dle jeho názoru nikdy nepochopíte.
Vypozorovat to můžete i díky jeho změnám, které u něho nastanou. Pokud se mu zhoršil prospěch nebo chodí za školu, hledat problém můžete právě v tomto oboru. Nemusí to být pouze učitelé nebo samotné učivo, potrápit ho můžou i spolužáci, se kterými je denně ve styku.
Pamatujte, že problémy v pubertě, není nikdy dobré příliš podceňovat!
mladý muž

Puberta a s ní spojená první láska

Pokud se váš malý drobeček, který už poněkud povyrostl zamiluje, budete to mít o to těžší. V době, kdy pocítí nové pocity a okusí, co to znamená milovat, se můžou jeho dosavadní nálady o něco zintenzivnit. Zpravidla se jeho chování a postoj k vám obrátí k lepšímu, protože v sobě bude pociťovat euforii a nával štěstí. Takže nebude mít potřebu s vámi bojovat a hádat se. Vztahy ovšem pracují a v pubertě tomu není jinak.
Mladí ještě dobře netuší, jak naložit s veškerými city a často se dopouští chyb, které mají na svědomí jejich nezvladatelné nálady a postoje vůči životu a rodičům. Musíte se připravit na to, že jeho „láska až za hrob“ může brzy skončit a vy se budete doma potýkat s utrápeným člověkem, kterému se zhroutil celý svět.
Buďte mu vždy oporou, ale nespěchejte na něho! Děti si musí projít vším, co obnáší zklamání v lásce, aby mohly zase o něco více dospět a vyvíjet se.