Previous Article Next Article Naučte se alespoň základní kytarové akordy
Posted in Business

Naučte se alespoň základní kytarové akordy

Naučte se alespoň základní kytarové akordy Posted on 18.6.2022

Když se zadíváte na nějaká videa folkových zpěváků a kytaristů, jako byl Wabi Daněk, anebo jimiž jsou Pavel Lohonka (Žalman), Honza Nedvěd či Jaroslav Samson Lenk, budete možná obdivovat jejich prstoklad a čistý herní kytarový projev. Třeba si v tu chvíli postesknete, že se nic takového nemůžete naučit, ale přitom to tak vůbec nemusí být, a za nějaký čas dosáhnete podobného úspěchu. Chce to jen trpělivost a píli, a hlavně začínat tak, jako když se malá batolata učí chodit. Uvědomte si, že nikdo z nás, ani tito „ostřílení“ folkaři, nevzal poprvé kytaru do ruky s tím, že na ni zahrál legendární hymnu trampů „Rosu na kolejích“. Nejprve se musíte naučit základní kytarové akordy, a teprve pak můžete postupovat po žebříčku kytarových dovedností výš a výš.

hra na kytaru

Hraju Á dur – hudební skupina Plavci (Rangers) má v repertoáru skladbu s názvem „A dur“. Vyšla již v roce 1984 a vy byste se mohli tento akord naučit jako první. Akord je velmi snadný, mačkáte pouze tři prsty na strunách prvního pražce.

Cé dur – velmi často používaným akordem, který patří k základním, je C dur. Vystačíte rovněž s třemi prsty, tentokrát na dvou pražcích. Až se jej naučíte zpaměti, můžete mezi sebou A dur a C dur střídavě prohazovat.

kytara na trávníku

D dur, D moll, A moll, E moll, E dur, D 7, A 7 – k dalším akordům ze základní řady byste mohli zařadit tyto jmenované. Prstoklad je rovněž jednoduchý a s těmito akordy se již dá zahrát sem tam nějaká skladba. Buďte však velmi trpěliví a nesnažte se vše zvládnout během čtrnácti dnů, jednak se vám musí vytvořit na bříšcích prstů mozoly, a pak musíte trénovat plynulost hry a přehazování akordů na kytaře Petanovy kurzy mezi sebou do přesné polohy, což je na hře na kytaru to nejobtížnější.

Akordy barré – jakmile si osvojíte pár základních akordů, můžete zkoušet i obtížnější prvky, a těmi jsou tzv. barré akordy, kdy se podél celého pražce pokládá (silou) ukazovák přes všechny struny. Zpočátku se vám to bude zdát velmi namáhavé, ale uvidíte, že časem se to, jak se říká, „poddá“.