Previous Article Next Article Co dokáže docela obyčejná mrkev
Posted in Hobby

Co dokáže docela obyčejná mrkev

Co dokáže docela obyčejná mrkev Posted on 30.4.2023

Mrkev se sází na záhon na začátku dubna. Vyberte pro ni místo, kde bude po celý den vystavena slunci, zvládne však dobře růst i v mírném polostínu. Semínka pořídíte v obchodě (i přes e-shop) doslova za pár korun a ze dvou sáčků budete mít překvapivě velkou sklizeň. Semínka sázejte vždy ve vzdálenosti 10 cm od sebe a mezi řádky udržujte odstup na velikost chodidla, tedy zhruba 25 cm. Půda by měla být vláčná, ne příliš kamenitá, a musíte ji často kypřit. Jemné mulčování chrání její kořeny a urychlí klíčení a růst. Zalévejte pravidelně, dostatek vláhy a přímé slunce dokážou divy.
mrkvový džus

Vyplatí se vůbec mrkev pěstovat doma na záhonu?

Mrkev obsahuje vysoké množství vitamínu A ve formě beta-karotenu, který Vaše tělo snadno využije. Dále mrkev obsahuje vitamín C, vitamín K, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou a z prvků především draslík, železo, mangan a měď. Mrkev má silné antioxidační vlastnosti a její pravidelnou konzumací nemůžete nic pokazit. Je prospěšná dětem i dospělým.
Beta karoten zpomaluje stárnutí a významně regeneruje tělo. Chrání pokožku před působením UV záření a velké množství bioaktivních látek, z nichž některé dosud ani vědci nedokázali prozkoumat, pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny. Především alfa-karoten působí jako ochranné činidlo proti rakovině plic.
Lidé s vysokou hodnotou špatného cholesterolu by měli mrkev konzumovat alespoň obden. Byl proveden výzkum, ve kterém dotyční dobrovolníci po 3 týdny jedli denně dvě mrkve a výsledky snížení cholesterolu v krvi byly prokazatelné u každého.
čerstvá mrkev

Mrkvová šťáva – univerzální všelék

Vynikající je mrkvová šťáva v kombinaci s jablečnou, jedná se o výtečný a zdraví prospěšný nápoj, který tělo zároveň čistí a zároveň vyživuje. Obecně je popíjení ovocných a zeleninových šťáv zdraví velice prospěšné, mrkvová šťáva je navíc chutná, tak spojíte příjemné s užitečným v jeden celek.