Instalatéra v civilu, pokud jej osobně neznáte, nerozeznáte od ostatních profesí. Tito lidé bývají nenápadní, ale jakmile se s nimi dáte do řeči, dovedou se vám podívat na zoubek. Pochopitelně máme na mysli obrazné přirovnání, a namísto skutečných zubů v ústní dutině spíše systémy, které patří v domácnostech k nejzranitelnějším. Spolu s elektroinstalací jsou to rozvody vody, topení a plynu.
V domácnostech dochází k různým havarijním situacím, ale nejčastěji jsou postižené elektrické kabely či rozvodné prvky, odpadové potrubí, vodovodní rozvody, topná soustava a plynové spotřebiče, protože se jedná o tzv. živé systémy. Málokdy se vám sám od sebe rozklíží psací stůl, pokud po něm vysloveně neskáčete, zatímco elektrická zásuvka může sama vyhořet i bez vašeho přičinění a tlak vody ve vodovodním potrubí zas zapříčiní únik kapaliny třeba přímo do zdiva.
Právě z tohoto důvodu udržují instalatéři i někteří elektrikáři havarijní servis, dostupný 24 hodin denně po celý rok. Instalatér nonstop řeší všechny běžné závady na vodě, topení a rozvodech plynu a nemusíte se zdráhat kdykoli jej telefonicky kontaktovat kvůli konzultaci, i když nedokážete posoudit rozsah závady a její nebezpečnost. Instalatér neodmítá zakázky, zákazníka vyslechne, aby měl co nejlepší představu o problému, a navrhne řešení buď s okamžitým výjezdem, anebo s odložením řešení o několik hodin, pokud to situace umožňuje.
Nevrtejte se v tom sami – někteří kutilové rádi řeší určité situace po svém, což je chvályhodné, ale u instalatérských prací, podobně jako v případě elektroinstalace, musíte uznat, že jde o systémy specifické, kde amatér může natropit více škody, než užitku. Ovládnout a zkrotit vodu nebo zemní plyn není jen tak a potřebujete k tomu vybavení a samozřejmě znalosti a dovednosti. Kutilové by se měli pouštět pouze do aktivit, které neohrozí lidské zdraví, životy ani majetek.