Previous Article Next Article Přírodní zajímavosti v Ománu
Posted in Cestování

Přírodní zajímavosti v Ománu

Přírodní zajímavosti v Ománu Posted on 12.2.2019

 Wadi Ghul: velký arabský kaňon

Vysoko na jižních svazích Jebel Shams, na nejvyšším vrcholu v Ománských drsných horách Hajar, se nachází hluboký a velkolepý kaňon, který se nazývá Grand Canyon Arabie. Střídavé pásy z odolného vápence a úzké pruhy z měkčí břidlice, utvářely stěny v této hluboké soutěsky o délce 1000 m.
kaňon v Ománu

Plátek zemského pláště v Muscatu

Ohromující kulisou pro živé nábřeží v Muscatu je řetězec drsných kopců, jejichž tmavě hnědý odstín kontrastuje s tradičními bílými budovami a modrou částí Indického oceánu. Tyto vzácné horniny zahrnují zemský plášť, který byl vytlačen na vrchol Arabského poloostrova před 90 miliony let. Hradby impozantní pevnosti postavené na plášti Mutrah koncem 16. století, nabízí velkolepý pohled na moře.
omán přístav

Jeskyně Al Hoota

Špičaté krápníky a obrazce připomínající zvlněnou slaninu a popcorn, jsou jedni z nejkrásnějších výtvorů matky přírody, to vše v jedné jeskyni Arabského poloostrova. Nachází se několik kilometrů západně od Al Hamry, vstup do jeskyně Al Hoota je přístupný po krátké jízdě vlakem. 45minutové organizované prohlídky vás provedou prvními 500 ti metry podloubí jeskyně, která se skládá z 95 milionů let starého vápencového podloží. Vlhké podzemní prostředí hostí křehký ekosystém, který je domovem měkkýšů, hlemýžďů a zvláštního druhu slepé jeskynní ryby, která se nachází pouze na ploše 10 km2 na jižních svazích Jebel Akhdar.

Lávové pole

Severní Omán hostí jednu z nejlepších světových expozic lávy: tmavé, cibulovité a ve tvaru polštářů horniny, které se tvoří, když se žhavá láva okamžitě zchladí, jakmile pronikne přímo do chladného moře. Sultanátova polštářová láva vznikla před 95 miliony let a stejný proces se vyskytuje i dnes u pobřeží Havaje. Vzhledem k tomu, že polštáře se tvoří jeden na druhém, vypadají jako velký stoh několik metrů dlouhých černých červů.